Basit Yumurtalık (Over) Kistleri - Follikül Kistleri

Basit Yumurtalık (Over) Kistleri - Follikül Kistleri

 Kist içi sıvı dolu olan yapilara verilen addır ve vücudun herhangi bir yerinde olabilir.Yumurtalık - over kistleri adından da anlaşılabileceği gibi yumurtalıklarda kaynaklanır.Doğurganlık çağındaki bayanlarda  her ay 2 cm ye kadar follikül kisti gelişmektedir ve bu çatlayarak içindeki yumurta hüvresini atar  (yumurtlama  - ovulason) ve bu şekilde yumurta spermle döllenirse gebelik meydana gelir.Eğer yumurtlama gerçekleşmezse kist giderek büyür , içi sıvı dolar ve basit kist meydana gelir.

Doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen kistlerin çoğu fonksiyonel kistler ya da basit kistler dediğimiz tümöral olmayan kendi kendine kaybolabilecek türdendir. Bunlar çoğu zaman herhangi bir şikayete yol açmadığından genellikle tesadüfen jinekolojik muayene veya ultrason sırasında saptanabilir. Bunların, mutlaka jinekolog tarafından değerlendirilmesi basit ya da tümöral kist ayırımının yapılması gereklidir. Basit kistler genellikle çok büyük olmaz, çoğu 8 cm’nin altındadır, içlerinde solid (katı) oluşumlar bulunmaz sadece sıvı bulunur.

Follikül kistleri genellikle kendi kendine ufalarak yok olurlar  veya doğum kontrol hapları kullanılarak kistler ufaltılabilinir. Bazen kist çok büyüyerek kist duvarı yırtılabilir veya sapı etrafında dönerek torsiyone olabilir ve şiddetli ağrıya yol açar.Bu gibi durumlarda ameliyat ile kistin tedavi edilmesi gerekebilir.

Jin.Op.Dr.Burcu Kardaş Arslan


Zeytinlik mah.Fişekhane cad.
Aker işhanı No 18 daire 3 (Carousel
Alışveriş Merkezi Mango kapısı  karşısı)
Bakırköy İstanbul

tel:0212 - 571 55 01

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !